PROGRAM

SöNDAG 1 MARS
11:00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
"Prövningens stund" Mark 1:12-13
Bo Cedergårdh, Jakob Eskilsson
Sång & musik: Lars Kjellgren m fl

ONSDAG 4 MARS
09:00 BÖN

TORSDAG 5 MARS
19:00 BIBELSTUDIE
Bo Cedergårdh

SöNDAG 8 MARS
11:00 ÅRSHÖGTID
"Den kämpande tron"
Johanna Bjurenstedt, Bo Cedergårdh
Sång & musik: Anna Wallner m fl
Bön och Offerdag Pastors- och diakonutbildningen

ONSDAG 11 MARS
09:00 BÖN

TORSDAG 12 MARS
19:00 BIBELSTUDIE
Bo Cedergårdh

SöNDAG 15 MARS
11:00 GUDSTJÄNST
David Norén
Sofie Asteberg
Sång & musik: Gunnel Nordh m fl

ONSDAG 18 MARS
09:00 BÖN

TORSDAG 19 MARS
18:30-21:00 MÄNNISKAN; GUD & VÄRLDEN
Med förstoringsglaset mot kristen tro
Föreläsning & samtal i smågrupp. Kvällens tema: Vad är meningen med livet?
Vi börjar med Kvällsmacka
Talare: Marcus Olsson

FREDAG 20 MARS
19:00 GUD HJÄRTA GÖTEBORG
NIMBUS ÖCKERÖ

SöNDAG 22 MARS
11:00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
"Guds mäktiga verk"
Johanna Bjurenstedt, Lena Hakers
Sång & musik: Sofia Löwenbrand m fl

SöNDAG 22 MARS
17:00 KONSERT
"Kom du Källa"
Erik Tilling, Michael Johnson, Daniel Röjås

ONSDAG 25 MARS
09:00 BÖN

TORSDAG 26 MARS
19:00 BIBELSTUDIE
Bo Cedergårdh

SöNDAG 29 MARS
11:00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
"Försonaren"
Patric Forsling, Johanna Bjurenstedt
Sång & musik: Lars Kjellgren m fl

SöNDAG 29 MARS
17:00 ÖPPEN HIMMEL

ONSDAG 1 APRIL
09:00 BÖN

TORSDAG 2 APRIL
19:00 BIBELSTUDIE
Bo Cedergårdh

SöNDAG 5 APRIL
11:00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
"Palmsöndagen Vägen till korset"
Linnea Dyne, Jenny Axebrink
Sång & Musik: Anna Lundberg m.fl

MåNDAG 6 APRIL
18:00 BIBELLÄSNING
Bo Cedergårdh

TISDAG 7 APRIL
11:00-13:00 RPG
"Med ögon känsliga för grönt"
Eva Erlandsson och Håkan Hägg från Räddningsmissionen
Sånger och berättelser av Barbro Hörberg

TISDAG 7 APRIL
18:00 BIBELLÄSNING
Bo Cedergårdh

ONSDAG 8 APRIL
18:00 BIBELLÄSNING
Bo Cedergårdh

TORSDAG 9 APRIL
19:00 GETSEMANESTUND - NATTVARD
Bo Cedergårdh, Johanna Bjurenstedt
Sång & musik: Johanna Bjurenstedt

FREDAG 10 APRIL
11:00 LÅNGFREDAGSGUDSTJÄNST
"Korset"
Johanna Bjurenstedt, Bo Cedergårdh
Sång & musik: Michael Johnson

SöNDAG 12 APRIL
11:00 PÅSKDAGSGUDSTJÄNST - NATTVARD
"Kristus är uppstånden"
Bo Cedergårdh, Fredrika Andersson
Sång & musik: Leidö´s

ONSDAG 15 APRIL
09:00 BÖN

TORSDAG 16 APRIL
18:30-21:00 MÄNNISKAN, GUD & VÄRLDEN
Med förstoringsglaset mot kristen tro
Föreläsning & samtal i smågrupp. Tema: En stund på jorden - sen då?
Vi börjar med Kvällsmacka

SöNDAG 19 APRIL
11:00 EQUMENIAGUDSTJÄNST
Johan Knutsson, Ruth Woie Svensson
Sång & musik: Lovsångsteam

ONSDAG 22 APRIL
09:00 BÖN

LöRDAG 25 APRIL
FRUKOST
Soheila Fors

SöNDAG 26 APRIL
11:00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
"Den gode herden"
Johanna Bjurenstedt, Andreas Wikholm
Sång & musik: Jeanette Alfredsson
Bön & Offerdag EqumeniakyrkansNationella arbetet
BARNVÄLSIGNELSE

SöNDAG 26 APRIL
17:00 ÖPPEN HIMMEL

ONSDAG 29 APRIL
09:00 BÖN

FREDAG 1 MAJ
20:00 UNGDSOMGUDSTJÄNST

SöNDAG 3 MAJ
11:00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
"Vägen till Livet"
Bo Cedergårdh, Jakob Eskilsson
Sång & musik: Emelie Justen m fl

TISDAG 5 MAJ
11:00-13:00 RPG
"Kristinas från Duvemålas väg genom livet"
Nisse Norén
Från Vilhelm Mobergs utvandrarsvit

ONSDAG 6 MAJ
09:00 BÖN

SöNDAG 10 MAJ
11:00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
"Att växa i tro"
Johanna Bjurenstedt, Sofie Asteberg
Sång & musik: School of gospel

 

ONSDAG 13 MAJ
09:00 BÖN

SöNDAG 17 MAJ
11:00 GUDSTJÄNST
"Bönen"
Bo Cedergårdh, Lena Hakers
Sång & musik: Barnkörerna Gunnel Nordh
Söndagsskoleavslutning, gårdsfest

ONSDAG 20 MAJ
09:00 BÖN

SöNDAG 24 MAJ
11:00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
"Hjälparen kommer"
Johanna Bjurenstedt, Jenny Axebrink
Sång & musik: Kajsa Mattson

SöNDAG 24 MAJ
17:00 ÖPPEN HIMMEL
JONSEREDS EQUMENIAKYRKA

ONSDAG 27 MAJ
09:00 BÖN

TORSDAG 28 MAJ
18:00 KONFAFEST

LöRDAG 30 MAJ
13:00 KONFIRMATIONSGUDSTJÄNST
SMYRNAKYRKAN GÖTEBORG

SöNDAG 31 MAJ
11:00 GUDSTJÄNST PINGSTDAGEN - NATTVARD
Hans Dahlgren, Andreas Wikholm
Sång & musik: Johanna Bjurenstedt och Sofia Löwenbrand

ONSDAG 3 JUNI
09:00 BÖN