PROGRAM

ONSDAG 12 DECEMBER
09:00 BÖN

SöNDAG 16 DECEMBER
11:00 GUDSTJÄNST - TREDJE ADVENT
”Bana väg för Herren”
Carl-Johan Sävinger, Sofie Asterberg
Sång & musik: Annie Bill och Josefine Wernbo,
Let’s Sing & Zingo med luciatåg
Nattvard

ONSDAG 19 DECEMBER
09:00 BÖN

SöNDAG 23 DECEMBER
11:00 JULGUDSTJÄNST FÖR ALLA ÅLDRAR
Bo Cedergårdh, Fredrika Andersson
Sång & musik: Anna Wallner m fl

MåNDAG 24 DECEMBER
23:00 GUDSTJÄNST
”Den heliga natten”
Bo Cedergårdh, Jakob Eskilsson
Sång & musik: Gunnel Nordh m fl
Insamling till Räddningsmissionen

SöNDAG 30 DECEMBER
11:00 GUDSTJÄNST
”Guds barn”
Johanna Bjurenstedt, Jenny Axebrink
Sång & musik: Margareta Lundberg
Nattvard

MåNDAG 31 DECEMBER
17:00 NYÅRSBÖN
Johanna Bjurenstedt

SöNDAG 6 JANUARI
16:00 JULFEST
Bo Cedergårdh & Julfestkommittéen

TISDAG 8 JANUARI
11:00 RPG I EQUMENIAKYRKAN
”Chockerande och inspirerande –
med Östhjälpen i Donaudeltat”

Svante Mjönäs

ONSDAG 9 JANUARI
09:00 BÖN

SöNDAG 13 JANUARI
11:00 GUDSTJÄNST
”Jesu dop”
Johanna Bjurenstedt, Ruth Woie Svensson
Sång & musik: Gunnel Nordh m fl
Nattvard

SöNDAG 13 JANUARI
17:00 KONSERT
Bengt Johansson & Per-Erik Hallin

ONSDAG 16 JANUARI
09:00 BÖN

SöNDAG 20 JANUARI
11:00 ALPHA-GUDSTJÄNST
Daniel Röjås, Urban Erestam
Sång & musik: Michael Jeff Johnson

Efter kyrkkaffe, föreläsning:
”Att presentera Jesus”

TISDAG 22 JANUARI
11:00 RPG I VALLHAMRAKYRKAN
”Kyrka på hjul - På resa med cafébussen”
Agneta och Ove Jonsson berättar.
Sång & musik: Anita och Thomas Granath
Ekumenisk samling

ONSDAG 23 JANUARI
09:00 BÖN

SöNDAG 27 JANUARI
11:00 EKUMENISK GUDSTJÄNST I VALLHAMRAKYRKAN
Daniel Thorvaldson
Nattvard

SöNDAG 27 JANUARI
17:00 ÖPPEN HIMMEL

ONSDAG 30 JANUARI
09:00 BÖN

FREDAG 1 FEBRUARI
20:00 UNGDOMSGUDSTJÄNST
Johan Knutsson, Linnea Dyne

SöNDAG 3 FEBRUARI
11:00 GUDSTJÄNST
”Uppenbarelsens ljus”
Bo Cedergårdh, Lena Hakers
Sång & musik: Emelie Junsten m fl
Nattvard

TISDAG 5 FEBRUARI
11:00 RPG I EQUMENIAKYRKAN
”Turistkyrkan på Teneriffa/Kanarieöarna”
Kalle Nordanstad

ONSDAG 6 FEBRUARI
09:00 BÖN

SöNDAG 10 FEBRUARI
11:00 GUDSTJÄNST
”Sådd och skörd”
Urban Erestam, Bo Cedergårdh
Sång & musik: Johanna Bjurenstedt
Barnvälsignelse

ONSDAG 13 FEBRUARI
09:00 BÖN

SöNDAG 17 FEBRUARI
11:00 GUDSTJÄNST
”Nåd och tjänst”
Linnea Dyne, Sofie Asteberg
Sång & musik: Olof och Magdalena Mikmar
Nattvard

TISDAG 19 FEBRUARI
11:00 RPG I VALLHAMRAKYRKAN

ONSDAG 20 FEBRUARI
09:00 BÖN

SöNDAG 24 FEBRUARI
11:00 GUDSTJÄNST
”Det levande ordet”
Johanna Bjurenstedt, Fredrika Anderson
Sång & musik: Annie Bill m fl
Nattvard

SöNDAG 24 FEBRUARI
17:00 ÖPPEN HIMMEL

ONSDAG 27 FEBRUARI
09:00 BÖN