PROGRAM

SöNDAG 20 OKTOBER
11.00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
Att lyssna i tro - Mark 10:17-27
Johanna Bjurenstedt, Sofie Asteberg
Sång & musik: Barnkörerna

ONSDAG 23 OKTOBER
9:00 BÖN

SöNDAG 27 OKTOBER
11.00 GUDSTJÄNST
Urban Erestam, Lena Hakers
Sång & musik: Sofia Löwenbrandt m fl

SöNDAG 27 OKTOBER
17.00 ÖPPEN HIMMEL

ONSDAG 30 OKTOBER
9:00 BÖN

SöNDAG 3 NOVEMBER
11.00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
”Vårt evighetshopp - Tacksägelse över hemgångna”
Johanna Bjurenstedt, Jakob Eskilsson
Sång & musik: Magdalena och Olof Mikmar

TISDAG 5 NOVEMBER
11.00 RPG I EQUMENIAKYRKAN
”Mitt liv som journalist”
Gert Gelotte /GP

ONSDAG 6 NOVEMBER
9:00 BÖN

SöNDAG 10 NOVEMBER
11.00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
Bo Cedergårdh, Jenny Axebrink
Sång & musik: Gunnel Nordh m fl
Medlemsintagning

SöNDAG 10 NOVEMBER
18.00 KONSERT MED MICHAEL JOHNSON
Servering

ONSDAG 13 NOVEMBER
9:00 BÖN

FREDAG 15 NOVEMBER
19.00 UNGDOMSGUDSTJÄNST
Johan Knutsson

SöNDAG 17 NOVEMBER
11.00 GUDSTJÄNST
Linnea Dyne, Jenny Axebrink
Sång & musik: Johan Knutsson m fl
Bibelutdelning till konfirmanderna

ONSDAG 20 NOVEMBER
9:00 BÖN

SöNDAG 24 NOVEMBER
11.00 GUDSTJÄNST OCH VALMÖTE
Carl-Johan Sävinger
Ruth Woie-Svensson
Sång & musik: Lars Kjellgren m fl
Sopplunch

SöNDAG 24 NOVEMBER
17.00 ÖPPEN HIMMEL

ONSDAG 27 NOVEMBER
9:00 BÖN

SöNDAG 1 DECEMBER
11.00 FÖRSTA ADVENT, GUDSTJÄNST - NATTVARD
”Ett nådens år”
Johanna Bjurenstedt, Fredrika Andersson
Sång & musik: Adventskören

TISDAG 3 DECEMBER
11.00 RPG I EQUMENIAKYRKAN
”Ur skärvorna”
Johanna Bjurenstedt talar & sjunger tillsammans med Ulf Nomark

ONSDAG 4 DECEMBER
9:00 BÖN

FREDAG 6 DECEMBER
19.00 UNGDOMSGUDSTJÄNST
Linnea Dyne

SöNDAG 8 DECEMBER
11.00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
”Guds rike är nära”
Bo Cedergårdh, Sofie Asteberg

ONSDAG 11 DECEMBER
9:00 BÖN

LöRDAG 14 DECEMBER
19.00 ÖPPEN HIMMEL

SöNDAG 15 DECEMBER
11.00 GUDSTJÄNST
Johanna Bjurenstedt, Jakob Eskilsson
Sång & musik: Alla barnkörer samt tonårskören
Julfest med luciatåg

TISDAG 17 DECEMBER
11.00 RPG I EQUMENIAKYRKAN
Julfest med Pepparkakshusets förskola och julsånger med Bengt Åkerberg

ONSDAG 18 DECEMBER
9:00 BÖN

SöNDAG 22 DECEMBER
11.00 GUDSTJÄNST FÖR ALLA ÅLDRAR
Bo Cedergårdh, Lena Hakers
Sång & musik: Margareta Lundberg
Julspel med hela församlingen

TISDAG 24 DECEMBER
23.00 JULNATTSGUDSTJÄNST
”Den heliga natten”
Bo Cedergårdh, Jenny Axebrink
Insamling till Räddningsmissionen

SöNDAG 29 DECEMBER
11.00 GUDSTJÄNST - NATTVARD
”Guds barn”
Johanna Bjurenstedt, Andreas Wikholm

TISDAG 31 DECEMBER
17.00 NYÅRSBÖN
Johanna Bjurenstedt